петък, 31 юли 2015 г.

Митове за слънцезащитата/Sunscreen Myths


Здравейте! 
Напоследък все по-често чета и слушам от българските (и не само) бюти блогър/влогърки да се говори за слънцезащита (и аз, разбира са), но в предвид, че е лято - нормално е. Не е нормално обаче да се споделя подвеждаща информация, още повече по такава тема, която е изключително сериозна и дори се отнася до здравето и живота, а именно - слънцезащитата.
Навярно от неинформираност (или информацията не от където трябва ; грешна), то понякога чувам и чета абсурдни неща. Когато споделяш мнение за продукт, то се ограничаваш до това, което си мислиш за него. Когато обобщаваш и споделяш факти за слънцезащитата, то е добре поне те да са верни.
Така ( а и повлияна от снощното видео на Лиса ), аз реших да разбия или потвърдя няколко мита за слънцезащитата, с цел да съм ви максимално полезна! 
So - let's get started!



Мит #1 - Факторът означава часовете, които продукта ви защитава

Факторът не означава само това.
 Кожата започва да изгаря 10 мин. след интензивно излагане на слънце. SPF20 например, ще осигури 20 пъти повече защита, т.е. 10х20=200 (200 минути защита). Но... тук идва едно голямо едно НО - това са условията в идеална среда, която не съществува. Ако си мислите, че SPF50 ще ви предпазва часове наред, то грешите - без подновяване на нанасянето, защитата ви не струва. Точно затова и горното не трябва да ви кара да си мислите, че ще сте защитени цял ден. Подновявайте на 2-3 часа и след къпане/потене, независимо от фактора и дали е водоустойчиво.

Друга страна на фактора е каква защита осигурява, което е доста по-важното.
SPF20 ще ни предпазни от 93-5% от слънчевите лъчи, SPF30 - 97% от слънчевите лъчи, а SPF50+ - 99%. Защита на 100% няма.

Мит #2 - Слагайки си крем със SPF50 сутринта, то до вечерта съм защитена

Най-големият и вреден мит, за съжаление. Ако не подновявате на 2-3 часа, то сякаш нямате нищо, което да ви пази от слънцето. Ако сега си казвате: " И какво, да си свалям грима на 2 часа и да го правя наново?" Ами не - производителите са помислили и затова - за да сте защитена през деня, достатъчно е на 2-3 часа да минавате лицето с пудра с фактор. Ако досега сте си мислили, че едно нанасяне сутрин ще ви предпази, то е време да промените навиците си, преди следите от стареене и пигментация да са на лицето ви.

Мит #3 Химичните филтри са вредни

Отново глупав мит - за да се вложи нещо в продукта ви, то то трябва да е одобрено. В слънцезащитата ни се слагат само специално подбрани и одобрени съставки.

Все пак, според филтъра, продуктите биват - химични, физични (минерални) и хибридни (смес между първите две).

Каква е разликата?
1. Химичните - те поемат слънчевите лъчи
2. Физичните/Минерални - отразяват слънчевите лъчи

Най-често на пазара ще откриете хибридните и химичните, а ако влезете в аптека, например, то там има само такива. Физични/минерални филтри са  титаниевия и цинковия оксид - ако търсите физичен крем, то вътре не трябва да има други филтри, освен минералите. Ако съдържа дори един химичен филтър, то може да сте сигурни, че не държите в себе си минерален продукт.
Негативите на химичните филтри са в това, че има хора, които имат непоносимост към тях - могат да предизвикат парене, сълзене на очите и подобни симптоми, което говори, че някой филтър не ви понася.

Мит #4 Слънцезащитните продукти тук се различават от тези на запад

Често сме чували изречение - този продукт в еди коя си държава е по-хубав от този на нашия пазар. Всъщност, това се дължи на законите на всяка страна - ако една съставка е забранена в еди коя си страна, то в друга не е, т.е. в различните държави може да срещнете различни формули на продуктите.

Конкретно за този мит, то той е верен - трябва да се радвате, че сте в Европа, а не в Америка.
Слънцезащитата в Европа е много по-добра и ефикасна от тази в Америка - това се дължи на факта, че в Америка не са одобрени доста от съставките в Европа, като там масово се използват стари филтри и формули. С други думи - Европа е напред. Например, някой от съставките в Америка доказано се разпадат, т.е. не осигуряват добра защита. Точно затова дерматолози и потребители на запад се бунтуват срещу този факт, защото в Европа се използват стабилни и доказано ефикасни филтри, докато при тях се разчита на съставки, минали контрол през 90-тте. В Америка например има фактор SPF100/90/60..., които  не осигуряват по-голяма защита.
С други думи - слънцезащитата тук няма нищо общо с тази в Америка, например. В Австралия/Азис също има различни съставки, които отличават продуктите.

Мит #5 Висок фактор = повече защита

Ако се върнете по-нагоре, ще видите, че между SPF30 и 50 има само 2% разлика. От една страна е така, но ще ви дам накратко примера на Лиса от видеото, а именно:
Ако сте с чувствителна към слънцето кожа и ежедневно нанасяте SPF50, то това вероятно ще ви направи още по-чувствителни и дори предизвика проблеми.

Мит #6 SPF50+ на море и планина

Любимият ми мит!

Всъщност поредна заблуда - да, ако имате чувствителна, бяла и податлива кожа, добре е, защото там слънцето е по-силно, НО...
И преди съм ви споделяла - факторът има значение и от към климатичните особености. Например, учените дават SPF50+ да се използва в климатични зони като тези във Флорида, Африка, Египет.За нашият климатичен пояс (освен ако нямаме проблеми, кожата е много податлива или минала козметична интервенция), SPF30 би бил напълно достатъчен. Жаркостта, интензивността, UV индекса и времето също имат отношение. За пример, слънцето тук грее по-различно от това в Египет. Ако тук ползвате SPF50+ и отидете в Египет, то е много вероятно продукта да не успее да ви защити, защото кожата ви е свикнала такъв фактор да ви защитава на не толкова силно слънце тук. Има логика, нали?
Детската и бебешката кожа имат специфични нужди, като там вече защитата трябва да е по-висока

Мит #7 Количеството няма значение

Много хора си мислят, че просто едно леко намазване е достатъчно - ако си мислите, че 2-3 капчици от крема на лицето ви ви предпазва - гответе се за бръчки и фото стареене.
За да е ефективен един продукт, то е много важно обилното (и често) нанасяне. Например, за да е ефективна защитата на лицето ви, то трябва да нанесете 4-5 милилитра от продукта на едно нанасяне. Звучи много и наистина е много, но всеки дерматолог ще ви каже това!

И последно, нещо допълнително - много често забравяме да нанасяме слънцезащита на някой много важни места - деколтето, ушите, зад ушите, между пръстите, дланите/стъпалата и около очите - това са местата с най-чувствителната и тънка кожа, стареейки най-лесно и понякога точно там се появява кожния рак. Не ги забравяйте!

И няколко съвета - не оставяйте дори сантиметър без защита, подновявайте, нанасяйте обилно и бъдете информирани. Допитвайте се до дерматолога си и при  най-малкото притеснения ходете на преглед. Съобразявайте фактора според сезона. Ако продукта, който използвате не ви предпазва добре - сменете го (гаранция за ефикасност няма).
Бъдете отговорни към вас, децата си, любимите хора, семейството...
Забравете за домашно направените или с неясно съдържание слънцезащитни средства / отнасяйте се с повишено внимание дори към натуралните и био продукти от този тип /

Надявам се този пост ви е бил полезен, а с още информация погледнете видеото и поста на Лиса

Пост

П.с. - споделете ми дали научихте нещо ново и дали ви беше полезно!

4 коментара:

  1. Много полезна публикация :))

    ОтговорИзтриване
  2. Много добър пост. Браво! Каква пудра използваш за подновяване през деня?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Показаната във видеото на Лиса /Peter Thomas Roth/, но напоследък е неоткриваема и замених със Shiseido. Но всяка пудра, дари и с по-малък фактор става

      Изтриване